Nasz Konkurs Poezji Religijnej ma swoją Patronkę
7 kwietnia 2017 roku w Libiąskim Centrum Kultury odbył się XIV Regionalny Konkurs Poezji Religijnej im. Heleny Kmieć organizowany przez naszą szkołę.
W tym roku konkurs nasz miał szczególny charakter. 24 stycznia 2017 roku w Boliwii, w wyniku ran zadanych przez napastnika, zginęła Helenka Kmieć, wolontariuszka z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego, absolwentka naszej szkoły, która bardzo często brała udział w naszych konkursach poezji religijnej, zarówno na szczeblu powiatowym jak i regionalnym i wygrywała te konkursy. Dla uczczenia Jej pamięci od tego roku konkurs nosi imię Heleny Kmieć.
Pani dyrektor Anetta Szewczyk serdecznie powitała przybyłych gości i przybliżyła zebranym postać Helenki. Opowiedziała o jej życiu, zainteresowaniach i działalności misyjnej na Węgrzech, w Rumunii, w Zambii i Boliwii.
Jeszcze przed rozpoczęciem konkursowych zmagań, laureaci XXIV Powiatowego Konkursu Poezji Religijnej im. Heleny Kmieć oraz ich opiekunowie, otrzymali dyplomy i nagrody książkowe i zostali zaproszeni do etapu regionalnego. Etap powiatowy odbył się 31 marca w naszej szkole i liczył 51 uczestników.
W etapie regionalnym wzięło udział 49 uczestników ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu chrzanowskiego, krakowskiego, lublinieckiego, myślenickiego, proszowickiego i wielickiego, w czterech kategoriach wiekowych: klasy I-III SP, klasy IV-VI SP, klasy I-III G i klasy I-III LO.
Uczestnicy konkursu prezentowali utwory poezji religijnej znakomitych autorów: Jana Kochanowskiego, Jonasza Kofty, Beaty Kołodziej, Romana Brandstaettera, Zbigniewa Herberta, Tadeusza Różewicza, św. Jana Pawła II, ks. Jana Twardowskiego i wielu innych.
Zmagania konkursowe oceniało jury w składzie: pani Aneta Gwóźdź, pani Barbara Kirker, pani Mirosława Piotrowska i ks. Janusz Grodecki. W czasie obrad jury uczniowie klasy II LO Sapientia, pod kierunkiem pana Antoniego Buchały zaprezentowali spektakl pod tytułem "Potop" będący adaptacją wybranych wątków powieści Henryka Sienkiewicza. Jest to jedna z czterech części spektaklu przygotowanego na podstawie czterech utworów Sienkiewicza (oprócz Potopu również Quo vadis, Ogniem i mieczem oraz Pan Wołodyjowski).
Po spektaklu nastąpiło ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Laureaci konkursu w każdej kategorii wiekowej otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Nagrody wręczała pani dyrektor Anetta Szewczyk wraz z panią Barbarą Zając-Kmieć, mamą Helenki, która była gościem honorowym naszego konkursu.
Zwycięzcy dodatkowo otrzymali upominki od tygodnika "Gość Niedzielny", którego przedstawiciel gościł na naszej uroczystości. Słodki poczęstunek w postaci drożdżówek, zapewniła nam cukiernia "Ptyś".
Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkich zapraszamy do udziału w przyszłorocznym konkursie.
Alina Michoń