KONKURSY BIBLIOTECZNE 2019/2020 I ICH REGULAMINY
I – „Mała Liga Lektur” (MLL) dla uczniów klasy I, II i III Szkoły Podstawowej
II – „Liga Czytelnicza” (LCz) dla uczniów klasy IV, V O, V T i VI Szkoły Podstawowej
Cel konkursów czytelniczych:
· nabycie umiejętności kształtowania zainteresowań i zamiłowań czytelniczych,
· kształtowanie umiejętności czytania ze zrozumieniem,
· mobilizowanie do zdobywania nowej wiedzy,
· motywowanie do zdrowej rywalizacji,
· doskonalenie techniki czytania.
Regulamin zbiorczy:
1. Konkurs trwa od października do maja każdego roku szkolnego.
2. W każdym miesiącu uczniowie czytają jeden z zestawu lektur utwór literacki, ogłaszany na bieżąco, dostępny w bibliotece szkolnej.
3. Uczniowie rozwiązują testy indywidualnie.
4. Oceny prac dokonuje komisja w składzie: bibliotekarz i nauczyciel języka polskiego (dla MLL: bibliotekarz i wychowawca klasy).
5. Ogłoszenie wyników następuje w klasach i zamieszczane jest w gablocie bibliotecznej.
6. Pierwsze trzy osoby, które uzyskają w teście największą liczbę punktów, otrzymają cząstkową ocenę „6” z języka polskiego, która na koniec semestru (i/lub roku szkolnego), może podnieść stopień o 1 punkt (dla MLL będzie to punktacja ustalona z wychowawcą, zgodna z oceną opisową).
7. Ogłoszenie wyników końcowych i rozdanie nagród dla osób które uzyskały największą liczbę punktów, odbędzie się w ostatnim tygodniu nauki w roku szkolnym.
III: "SKRZYNIA KSIĄŻKOWYCH SKARBÓW czyli jakie książki lubi czytać uczeń klasy VII i VIII"
W bieżącym roku szkolnym 2019/2020 uczniowie kl. VII i VIII biorą udział w konkursie czytelniczym: „Skrzynia Książkowych Skarbów czyli jak nie czytam, jak czytam?”. Udział w konkursie jest dobrowolny. Głównym jego celem jest rozwijanie czytelnictwa książek wśród młodzieży i promowanie czytania, jako formy spędzania wolnego czasu.
Do realizacji tego konkursu uczniowie mogą wybrać książki z dowolnej biblioteki: szkolnej, publicznej lub domowej (własne). Biblioteka szkolna posiada bogaty zbiór książek zakupionych w ramach projektu: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Program ten umożliwił nam wzbogacenie księgozbioru biblioteki szkolnej o 689 egzemplarzy.
Uczeń biorący udział w programie systematycznie czyta książki i potrafi każdą książkę ocenić.
Bez znaczenia jest, czy to beletrystyka, fantasy, książka historyczna, science-fiction czy coś naukowego. Bo cel naszej akcji jest jeden – poszerzamy swoje horyzonty!
Udział w programie jest premiowany na zakończenie roku szkolnego:
-dodatkową oceną z języka polskiego, przeliczoną wg ilości przeczytanych książek (za 15 książek i więcej ocena cząstkowa „6”, za mniej – odpowiednio niższa (uczeń może z niej zrezygnować),
-uczestnik, który zaliczy cały program (10 książek i więcej), dodatkowo otrzyma dyplom i nagrodę książkową,
-każdy uczestnik, który przeczyta przynajmniej 6 z ilości wymaganych książek otrzyma dyplom uczestnictwa;
- można też wykonać plakat reklamujący przeczytaną książkę (na ocenę cząstkową „6”);
- jeżeli uczeń dokona recenzji przeczytanej książki według ustalonych dla recenzji wymogów, otrzyma dodatkową, cząstkową oceną z języka polskiego.
IV. REGULAMIN KONKURSU: "CZYTAM, WIĘC JESTEM!" – recenzje książek, dla uczniów klasy I, II i III Liceum Ogólnokształcącego - 3 letniego (po klasie III G) oraz dla uczniów klasy I Liceum Ogólnokształcącego - 4 letniego (po klasie 8 SP)
Udział w konkursie jest dobrowolny. Głównym jego celem jest rozwijanie czytelnictwa książek wśród młodzieży i promowanie czytania, jako formy spędzania wolnego czasu.
Do realizacji tego konkursu uczniowie mogą wybierać książki z dowolnej biblioteki: szkolnej, publicznej lub domowej (własne). Uczeń biorący udział w programie systematycznie czyta książki (1 na miesiąc) i potrafi każdą książkę ocenić.
Bez znaczenia jest, czy to beletrystyka, fantasy, książka historyczna, science-fiction czy coś naukowego. Bo cel naszej akcji jest jeden – poszerzamy swoje horyzonty!
Udział w programie jest premiowany na zakończenie roku szkolnego:
- jeżeli uczeń dokona recenzji przeczytanej książki według ustalonych dla recenzji wymogów, otrzyma dodatkową, cząstkową oceną z języka polskiego; kilka prawidłowych recenzji, premiowanych jest dodatkowo nagrodę książkową na koniec roku szkolnego;można też wykonać plakat reklamujący przeczytaną książkę (na ocenę cząstkową „6”);
-każdy uczestnik, otrzyma na koniec roku szkolnego dyplom uczestnictwa;
Pamiętajmy, że czytanie rozbudza zainteresowania, pozwala poznawać i rozumieć współczesny świat, pobudza ciekawość młodego czytelnika, inspiruje do twórczego działania a nade wszystko pozwala miło spędzić wolny czas. Przypominamy, że uczniowie mają możliwość wypożyczania wszystkich lektur również na okres wakacji.
Zapraszamy wszystkich uczniów do biblioteki i życzymy wielu wspaniałych chwil spędzonych z książką!
Alina Michoń nauczyciel bibliotekarz