W krainie żubra
Już pierwszy dzień tegorocznych warsztatów przyniósł wielkie emocje gdyż podczas zwiedzania Sandomierza trafiliśmy na plan filmowy serialu Ojciec Mateusz. Kilka dni w Białowieży pozwoliły poznać jeden z rezerwtów biosfery wpisany na listę UNESCO czyli tamtejszą puszczę!
Zobacz galerię - kliknij w obrazek!
W pierwszych dniach października na terenie Puszczy Białowieskiej odbyły się warsztaty przyrodnicze dla klas gimnazjalnych Szkoły Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Libiążu.
W programie warsztatów przewidziano wykłady, zajęcia w terenie , poznawanie z bliska pięknych lasów. Na pierwszym wykładzie zapoznaliśmy się z historią Puszczy Białowieskiej, w 1865 puszczą zajmowały się polskie służby. Wraz z wybuchem pierwszej wojny światowej zaczęto masowo wycinać puszczę. Wycięto około osiemnaście hektarów lasu. Aby nie dopuścić do zniszczenia Puszczy Białowieskiej, stworzono „Leśnictwo Rezerwat'' i objęto puszczę ścisłą ochroną.
Na terenie puszczy robiliśmy różne zadania wyznaczone dla nas przez nauczycieli .Były zadania na orientację w terenie i na znajomości flory i fauny Puszczy Białowieskiej. Na koniec dnia wszyscy robiliśmy małe testy sprawdzające naszą wiedzę ,czyli podsumowanie dnia.
W pierwszych dniach wycieczki odwiedziliśmy muzeum przyrodnicze, w którym znajdowały się eksponaty zwierząt z Puszczy Białowieskiej. Muzeum było ciekawe, ponieważ była tam niesamowita różnorodność zwierząt takich jak: ptaki, owady czy ssaki. Odwiedziliśmy również p cerkiew prawosławną. W jej wnętrzu zachwyciły nas bogato zdobione złotem malowidła ścienne.
Największą atrakcją warsztatów okazał się pobyt w rezerwacie żubrów. Można tam również było zobaczyć młode i stare rysie. Zwierzęta były odgrodzone od nas ale mogły poruszać się swobodnie więc panowały tam świetne warunki.