1. 8.00 - 8.55         6. 13.00 - 13.45
2. 9.05 - 9.50         7. 13.55 - 14.40
3. 10.00 - 10.45     8. 14.45 - 15:30
4. 11.00 - 11.45     9. 15.35 - 16.20
5. 12.00 - 12.45    

Z wizytą w nowej Bibliotece w Chrzanowie

Przestrzeń, szklana fasada i dach

bib00

14 września 2011r. uczniowie klasy IV pod przewodnictwem pani bibliotekarki i z udziałem pani wychowawczyni i pani dyrektor, pojechali do nowej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie.

Po otwarciu drzwi biblioteki znaleźliśmy się w holu głównym, gdzie przywitała nas miła pani bibliotekarka Ewelina Deluga i zaproponowała plan wycieczki po Bibliotece. Tym co nas urzekło już przy wejściu, była przestrzeń, szklana fasada i dach Biblioteki, dużo zieleni, kwiatów, światła i miła kompetentna obsługa. W holu znajduje się bramka elektroniczna, która sygnalizuje chęć wyniesienia niezarejestrowanej książki. Na parterze usytuowana jest Czytelnia Czasopism, która prenumeruje 30 tytułów, w tym prasę codzienną, regionalną i fachową. Każdy czytelnik korzystający z usług Biblioteki musi mieć swoją Kartę Biblioteczną. Obok Czytelni znajduje się Wypożyczalnia dla Dorosłych (gdzie byliśmy krótko), oraz Dział dla Dzieci z sześcioma stanowiskami komputerowymi. Biblioteka przystosowana jest do obsługi osób niepełnosprawnych, o czym świadczą liczne podjazdy i winda.

Przez chwilę gościliśmy również w Klubie Literackim, który oferuje wiele propozycji literacko-kulturalnych dla czytelników. Dużą atrakcją dla naszej wycieczki był Magazyn Książek z nowoczesnymi regałami jezdnymi, gdzie każdy uczeń przy pomocy 1 palca mógł swobodnie przesuwać metalowy regał pełen książek.

Na piętro weszliśmy schodami, ale można tam się dostać również windą lub pochylnią. Tutaj zwiedziliśmy Czytelnię Naukową ze stanowiskami komputerowymi i Dział Zbiorów Regionalnych. W Dziale Multimedialnym dowiedzieliśmy się, że każdy czytelnik może wypożyczyć książkę do słuchania na dwa tygodnie, lub odsłuchać ją w pomieszczeniu multimedialnym. Wśród tytułów książek mówionych dla dzieci zainteresowały nas „Opowieści z Narnii", „Mikołajek" i książki o zwierzętach. Biblioteka posiada jeszcze Salę Wykładową, Dział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów oraz część administracyjną - ale z tych pomieszczeń nie korzystaliśmy. Idąc pochylnią, obejrzeliśmy Galerię Wystawową plakatów „Z dziejów MBP" (na ścianach) oraz wystawę fotografii „Etapy budowy MBP przy ul. Broniewskiego 10c" (na sztalugach).

W Bibliotece dzieją się różne ciekawe rzeczy. Dzisiejsza Biblioteka nie tylko wypożycza książki, ale organizuje różne spotkania z ciekawymi ludźmi: z ludźmi nauki, kultury, pisarzami, artystami, aktorami itp. W Bibliotece działa Klub Literacki pod Muzami i Dyskusyjny Klub Książki. Podejmowane są różne akcje o zasięgu społecznym jak np. bookcrosing (uwalnianie książek), lekcje biblioteczne, warsztaty, konkursy czytelnicze, biblioterapia, głośne czytanie, zajęcia biblioteczne dla dzieci w czasie wakacji i ferii zimowych i wiele innych inicjatyw. Komputerowy system biblioteczny wdrażany jest od 1998r. i być może niedługo będzie można odejść od kartkowego katalogu, bo zastąpi go katalog on-line.

Potem pani bibliotekarka zaprosiła nas do „Bajeczkowa", gdzie w ramach lekcji biblioterapii przeczytała nam „Bajeczkę o ciepłym i puchatym". W pomieszczeniu warsztatowym do pracy z dziećmi, pani zaproponowała nam zajęcia polegające na wzajemnej współpracy przy budowaniu dowolnego obiektu z klocków (to również doskonałe ćwiczenie koncentracji uwagi). Było przy tym dużo śmiechu i zabawy. Na koniec każdy uczeń otrzymał magnetyczną zakładkę do książki i wizytówkę Biblioteki. Pięknie podziękowaliśmy za możliwość zapoznania się z nowym obiektem bibliotecznym i obiecaliśmy często z niego korzystać.

Alina Michoń, bibliotekarz Szkoły KSW

Adres

ul. Heleny Kmieć 2
32-590 Libiąż

Telefon

+48 (032) 627-11-89
+48 (032) 627-12-91 Fax: wew. 22

E-mail

JoomShaper
DMC Firewall is a Joomla Security extension!