1. 8.00 - 8.55         6. 13.00 - 13.45
2. 9.05 - 9.50         7. 13.55 - 14.40
3. 10.00 - 10.45     8. 14.45 - 15:30
4. 11.00 - 11.45     9. 15.35 - 16.20
5. 12.00 - 12.45    

Wymiana międzynarodowa

Rewizyta uczniów z Freiburga

Konkurs na znalezienie największej liczby krasnali i „czekoladowa” lekcja we Wrocławiu, zatańczenie poloneza i „polska wigilia” w Libiążu, pełne multimediów muzeum w podziemiach krakowskiego Rynku, wreszcie zaduma nad historią w Oświęcimiu – to tylko niektóre punkty wymiany między naszym LO i Szkołą Św. Urszuli z Freiburga.



Tegoroczny program w części jesiennej rozpoczął się od poznawania Wrocławia jako miasta wspólnej historii Niemców i Polaków. Uczniowie zostali podzieleni na grupy zadaniowe, które m. in. szukały niemieckich śladów w dzisiejszym Wrocławiu i robiły wywiady ze starszymi mieszkańcami miasta, którzy znaleźli się w nim w wyniku powojennych przesiedleń. Ten trudny temat, dzielący Polaków i Niemców zarówno w przeszłości, jak i dzisiaj, przygotowali nauczyciele i wypracowali wspólne stanowisko. Oprócz tego każda grupa miała, oprócz realizacji zadania podstawowego, znaleźć i opisać jak największą ilość krasnali. Zwycięska grupa znalazła ich aż 49, za co otrzymała słodką nagrodę.


Od poniedziałku, 18 października, polska i  niemiecka młodzież uczestniczyła w programie organizowanym przez szkołę, którego celem było zapoznanie gości z atrakcjami naszego kraju i regionu. Były warsztaty plastyczne, prezentacje wprowadzające do zwiedzania Krakowa, a także zajęcia pokazujące z bliska niektóre znaki rozpoznawcze polskiej kultury. W ramach tego zagadnienia odbyła się nauka tańczenia poloneza, a na zakończenie programu klasa II Incerta, która była gospodarzem wymiany, ugościła wszystkich wspaniałą, prawdziwą ucztą złożoną z typowych polskich dań wigilijnych.


Ważnym punktem okazała się wspólna lekcja o polsko – niemieckich trudnych doświadczeniach historycznych, poprzedzająca wizytę w Oświęcimiu. Młodzież zwiedziła również Kraków, spotkała się z burmistrzem Libiąża i odbyła spacer po mieście oraz uczestniczyła w innych atrakcjach, m. in. spotkaniu z podróżnikiem opowiadającym o Tybecie i Chinach.


Od 1996 roku Liceum Ogólnokształcące Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców  w Libiążu współpracuje z St. Ursula Schulen, szkołą średnią z Freiburga w Niemczech (land Badenia – Wirtembergia). Współpraca ma formę wymiany młodzieży i składa się corocznie z dwóch tygodniowych projektów: wiosennego, realizowanego we Freiburgu, i jesiennego, realizowanego w Libiążu. Głównym celem wymiany jest doskonalenie kompetencji językowych, przy czym zasadniczym językiem komunikacji jest angielski. Uczniowie są podejmowani w rodzinach rówieśników z partnerskiej szkoły i mają okazję poznać realia  życia codziennego kraju sąsiadów, jak również zwiedzić dodatkowe rejony atrakcyjne turystycznie (w części wiosennej Szwajcaria lub Alzacja, w jesiennej Drezno lub Wrocław). Zawsze też eksponowana jest tematyka trudnej przeszłości historycznej Polaków i Niemców, np. wojna i okupacja, wysiedlenia, uprzedzenia i stereotypy. 
Merytorycznie i finansowo wymiana wspierana jest przez instytucje propagujące pojednanie Polaków i Niemców na zasadach wzajemnych spotkań oraz poznawania przeszłości i teraźniejszości obu krajów: Stowarzyszenie Chrześcijańskich Dzieł Wychowania i Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży.

Adres

ul. Heleny Kmieć 2
32-590 Libiąż

Telefon

+48 (032) 627-11-89
+48 (032) 627-12-91 Fax: wew. 22

E-mail

JoomShaper
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd