Ziemia z Katynia dla miasta i parafii
W czasie Mszy Świętej z okazji Święta Niepodległości 11 listopada 2010 r. delegacja naszego liceum przekazała na ręce księdza proboszcza i burmistrza Libiąża dwie urny z ziemią przywiezioną z Katynia. W ten symboliczny sposób podsumowano wyjazd edukacyjno – patriotyczny do Katynia i Smoleńska z września br.
Oto treść wystąpienia pana dyrektora Antoniego Buchały w czasie uroczystości:
Ziemia ma w chrześcijańskiej, a więc także polskiej tradycji, szczególne znaczenie symboliczne. Po pierwsze – ziemia żywi; jej płody są podstawą fizycznej egzystencji człowieka. Po drugie – ziemia daje schronienie; dom wybudowany na kawałku własnego gruntu daje rodzinie dach nad głową i bezpieczny azyl. Po trzecie wreszcie – ziemia to miejsce pochówku każdego z nas, to również proch, w który obróci się nasze ciało po śmierci, a grudka ziemi rzucona na trumnę to sposób symbolicznego pożegnania z bliskimi. Jest zatem wiele okoliczności, w których ziemia – żywioł – nabiera znaczeń zbliżonych do sfery sacrum.
Dwa miesiące temu, we wrześniu, grupa młodzieży i nauczycieli z LO KSW w Libiążu wzięła udział w wyjeździe patriotyczno – edukacyjnym do Katynia, Smoleńska, Nowogródka i Wilna. Wyjazd był formą nagrody dla laureatów konkursu historycznego „Pamięć o Katyniu”, zorganizowanego przez IPN w Katowicach z okazji 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Zwiedziliśmy tereny dawnej, wielkiej Rzeczypospolitej Obojga Narodów; tereny bliskie, a jednocześnie również jakoś obce polskiej wrażliwości. O bliskości przypomina choćby obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej i pamiątki po Mickiewiczu; natomiast cmentarz w katyńskim lesie, w którym nie śpiewają ptaki, i pas nagiej ziemi w Smoleńsku, zrytej szczątkami prezydenckiego samolotu, napawają trwogą.
Z katyńskiego cmentarza, z mogił polskich oficerów, przywieźliśmy trochę ziemi, a właściwie nieurodzajnego piachu, który okrywa ich szczątki, i pragniemy ją dzisiaj przekazać miastu i parafii. Libiąż jest miastem młodym i ciągle na dorobku, ale równocześnie dbającym o pamięć o historii, ponieważ wiele jest w naszym mieście obiektów upamiętniających osoby i wydarzenia z przeszłości Polski. Przekazując na ręce Księdza Proboszcza i Pana Burmistrza urny z ziemią katyńską, mamy nadzieję, że wpiszą się one w tę szczególną, duchową topografię miasta, a poprzez nią – prawda o Katyniu jeszcze wyraźniej utrwali się w pamięci i sercach mieszańców Libiąża.