1. 8.00 - 8.55         6. 13.00 - 13.45
2. 9.05 - 9.50         7. 13.55 - 14.40
3. 10.00 - 10.45     8. 14.45 - 15:30
4. 11.00 - 11.45     9. 15.35 - 16.20
5. 12.00 - 12.45    

Spotkanie z pisarzem

 

Spotkanie z autorem Cukierka i nie tylko

        

       9 czerwca odbyło się w naszej szkole spotkanie z autorem książek dla dzieci, Waldemarem Cichoniem, który jest politologiem z wykształcenia, dziennikarzem i "pisarzem na pełen etat".

 

               Waldemar Cichoń napisał zabawną serię przygód kota Cukierka i rodziny, która przygarnęła tego kotka, gdy był jeszcze bardzo malutki. Cała historia Cukierka – jak twierdzi autor - jest oparta na faktach. Otóż, syn pisarza, Marcel, bardzo chciał mieć w domu psa, na co nie wyrażali zgody jego rodzice. Z kolei Marcel nie chciał proponowanych przez rodziców rybek w akwarium (lubi rybki wyłącznie z frytkami). Po spotkaniu z pewnym niesfornym acz oryginalnym kotem, rodzina ustaliła w końcu, że to kot będzie najlepszym rozwiązaniem tego problemu. Kot okazał się niezwykły. Potrafił "przybić piątkę" i podawać łapę jak pies. Dzieci zaśmiewały się słysząc barwne opowieści pisarza, poparte ruchami naśladującymi zachowaie Cukierka.


               Wszystkie przygody Cukierka autor zawarł w sześciu tomach opowieści, które zostały napisane po to, aby zachęcić starszego syna, Marcela do czytania książek. Gdy w rodzinie pojawił się młodszy syn pisarza – Maciek, kot Cukierek był o niego zazdrosny. Wskakiwał do łóżeczka i udawał, że jest Maćkiem. Ten zaś, ciągnął kota za ogon. Przyjaźń między nimi narodziła się dopiero wtedy, gdy Maciek poszedł do przedszkola i był z tego powodu nieszczęśliwy. Cukierek postanowił sprawdzić, co jest tego przyczyną. Odprowadzał go tam i przychodził po niego  między 15:05 a 15:30, zaprzyjaźnił się z panią kucharką i dziećmi z przedszkola. Teraz Maciek z Cukierkiem odrabiają lekcje, bawią się razem, kąpią. Chodzą na próby do teatru i na mecze hokejowe. Autor opowiedział jeszcze wiele śmiesznych historii z udziałem Cukierka, a na koniec przeczytał zabawną historię o żarłocznym kocie i występach Cukierka w teatrze, a także odpowiedział na wiele pytań uczniów klasy I, II i III. Ilustracje do wszystkich książek wykonał przyjaciel autora: Dariusz Wanat.

               Na drugiej lekcji było spotkanie pisarza z uczniami klasy IV, V i VI. Pan Waldemar zaprezentował uczniom książkę pt.: "Skrzat", adresowaną do uczniów w wieku 10-12 lat. Autor przygotował prezentację o Skrzatach, które w literaturze nazywa się krasnalami (krasny – czerwony), ubożętami (ubogiego, niskiego wzrostu) czy podziomkami (mieszkają pod krzaczkami poziomek). Skrzaty przedstawiane są tam jako niewielkie stworki, z długą, białą brodą, ze spiczastą czerwoną czapeczką bez pompona. Mieszkają w lasach lub domach i pomagają ludzim dobrym i uczciwym.

 

Natomiast dokuczają złym ludziom. Najsłynniejsze literackie skrzaty występują w bajce o królewnie Śnieżce u braci Grimm, w bajkach o Krasnoludku u H. Ch. Andersena, u L. Krzemienieckiej w książce "Z przygód krasnala Hałbały (wg autora, Hałabała powinien być patronem ekologów) czy u M. Konopnickiej w książce "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" (z genialnymi ilustracjami M. Szancera). Zupełnie inny rodzaj skrzatów prezentuje w swoich powieściach pt.:"Hobbit" czy "Władcy Pierścieni" J. R. R. Tolkien. Jego skrzaty zajmują się sobą, gromadzą bogactwa, walczą i lubią jazdę konną. We wszystkich opowieściach o skrzatach autorzy prezentują uniwersalne, chrześcijańskie wartości, gdzie dobro zwycięża, a zły człowiek ponosi słuszną karę.

               Historia książki pt.: "Skrzat" pochodzi z czasów, gdy autor był jeszcze w wieku szkolnym. Miał wtedy wymyślonego przyjaciela, o którym później napisał książkę.Tomek - bo tak miał na imię bohater, jest samotnikiem, nie ma przyjaciół, zaprzyjaźnia się więc ze Skrzatem – Rymosławem, w tajemnicy przed rodzicami. Skrzat pomaga mu pokonać nieśmiałość, służy radą jak zdobyć przyjaciół, uczy układać wiersze i radzić sobie z emocjami. Uczniom bardzo podobała się ta historia.

               Na koniec autor zaprezentował swoją książkę pt.: "Zdarziło sie na Ślonsku", w której każde opowiadanie napisane jest po śląsku i po polsku. Książka opowiada o bohaterach Górnego Śląska: o  Jerzym Kukuczce – polskim himalaiście, o aptekarzu, który wynalazł krem Nivea, o Erneście Wilimowskim - najlepszym piłkarzu polskiego futbolu, o księciu Henryku II Pobożnym, który w roku1241 oddalił najazd Mongołów i tym samym uratował Europę, o tym, że w roku 1936 pociąg relacji Berlin - Bytom kursował na tej trasie cztery godziny i 25minut, i inne opowieści, które są oparte na faktach historycznych. Tylko wstęp do tej książki, o tym jak Pan Bóg dał ziemię Ślązakom,wymyślił autor.

               Na koniec pisarz odpowiedział na pytania uczniów dotyczące jego twórczości i opatrzył swoje książki dedykacją i pieczątką z autografem.

               Uczniom bardzo podobało się spotkanie z pisarzem i zachęciło do przeczytania wszystkich jego książek.                                                                                                                  

Alina Michoń

 

Adres

ul. Heleny Kmieć 2
32-590 Libiąż

Telefon

+48 (032) 627-11-89
+48 (032) 627-12-91 Fax: wew. 22

E-mail

JoomShaper
DMC Firewall is a Joomla Security extension!