W poszukiwaniu prawdy
Świętowanie jubileuszu 25-lecia szkoły Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Libiążu rozpoczęła konferencja kulturalno-naukowa "Nauczyciel na drodze do prawdy".
Jednym z prelegentów, którzy 18 października mówili o poszukiwaniu prawdy w edukacji i wychowaniu, był ks. Tomasz Jaklewicz, zastępca redaktora naczelnego "Gościa Niedzielnego". Opowiadał m.in. o "antywychowawczym klimacie naszych czasów" i zagrożeniach, jakie niesie ze sobą kultura relatywizmu. Przywołał słowa papieża Benedykta XVI, który pisał: "Prawda zniknęła z dzisiejszego świata, ponieważ wydała się za wielka dla ludzi, tymczasem wszystko upada, gdy nie ma prawdy".
W tym kontekście zadaniem nauczyciela, wychowawcy, a w istocie każdego chrześcijanina jest służba prawdzie, bycie jej współpracownikiem. W przypadku nauczycieli jest to służba dla dobra naszych uczniów - tłumaczył ks. Jaklewicz. - I nie chodzi o prawdę "naszą", przeciwko "ich" prawdzie. Chodzi o prawdę jedyną, która jest niewygodna zarówno "dla nich", jak "dla nas", dla mnie, bo wymaga nawrócenia.
Z kolei Grzegorz Szymanowski, nauczyciel i doradca metodyczny nauczania historii, mówiąc o "prawdzie w nauczaniu historii", przekonywał, że najlepszą polityką historyczną dla Polski będzie właśnie szukanie prawdy. Zaznaczył, że nie chodzi o obalanie mitów za wszelką cenę, ale ich wyjaśnianie, co także dla uczniów może być ciekawe. Zachęcał, by na lekcjach historii nie bać się polemik i dyskusji z uczniami, podsuwać im źródła i uczyć krytycznej analizy tego, co sami znajdują, np. w internecie.
My musimy pokazać im drogę do prawdy, musimy nauczyć ich rzetelnie interpretować źródła - przekonywał. - Tego wszystkim życzę, żeby nasi uczniowie zawsze sami docierali do prawdy, żeby potrafili pewne rzeczy znaleźć, a żebyśmy my potrafili im pokazać ścieżkę i być dla nich przewodnikami.
Ostatnim prelegentem był prof. dr hab. Maciej Urbanowski, który jest wybitnym krytykiem i historykiem literatury, kierownikiem Katedry Krytyki Współczesnej na wydziale polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pan profesor odwołał się do swojej najnowszej książki pt. „Prawą stroną literatury polskiej“. Wykład traktował o tych autorach, którzy mają prawicowe poglądy. Słuchacze mieli również okazję zapoznać się z propozycjami książkowymi tego nurtu, zarówno współcześnie tworzących, jak i tych z minionego wieku.
www.krakow.gosc.pl