Szukamy Smoka
Celem Projektu było: Kształtowanie kompetencji kluczowych w oparciu o głęboko humanistyczną teorię inteligencji wielorakich Howarda Gardnera. W odniesieniu do dzieci Gardner wyróżnił 8 typów inteligencji: językową, ruchową, matematyczno- logiczną, wizualno – przestrzenną, przyrodniczą, muzyczną, interpersonalną i intrapersonalną.
Projekt stwarzał warunki wszechstronnego rozwoju dziecka, jego kreatywności, ciekawości poznawczej i otwartości na wiedzę. Zapewniał uczniom doświadczenia edukacyjne i społeczne na miarę ich zainteresowań, uzdolnień, możliwości i potrzeb (w oparciu o bogaty zestaw pomocy dydaktycznych)
Projekt obejmował 50 godzin przeznaczonych na zajęcia pozalekcyjne. Podczas, których uczniowie mieli okazję zdobywać wiedzę i umiejętności w nieco inny sposób niż na zajęciach obowiązkowych. Wszyscy uczniowie bardzo chętnie w nich uczestniczyli. Twórczo realizowali swoje pomysły. Najczęściej pracowali w grupach, ustalając wspólnie podział pracy przy wykonywaniu powierzonego zadania. Czasem było mnóstwo śmiechu i zabawy, każdy mógł znaleźć dla siebie coś co lubi. Korzystano z wszystkich pomocy, które mieściły się w trzech ośrodkach zainteresowań . Uczniowie mieli do nich swobodny dostęp.
Projekt zakończył się pokazem efektów pracy uczniów, który odbył się 18 grudnia 2009 roku. Wszyscy uczniowie z klasy II wzięli udział w uroczystości pod hasłem „Szukamy smoka”.
Na początku wszyscy przedstawili się i zaprezentowali fraszki o kolegach. Później wspólnie ustalali jak wygląda smok, jak się zachowuje, a następnie rozpoczęto wielkie poszukiwania, również na widowni. Przeprowadzono wywiady z widzami na temat miejsc, w których widziano ostatnio smoka, trzeba przyznać, że niektórzy dorośli o smoku wiedzieli naprawdę dużo! W przedstawieniu wykorzystano teksty ułożone przez samych uczniów, całe przedstawienie zawierało pomysły powstałe w trakcie trwania Projektu. Na zaproszonych gości czekał również Smoczy kiermasz, na którym można było nabyć plastyczne rozmaitości wykonane własnoręcznie przez uczniów. Nabyć je można było za słodkości zgodnie z hasłem: „Cukierek za smoka”.
Smocze opowieści, które również były dziełem uczniów zostały zamieszczone w gazetce dla klas młodszych, można było nabyć ją również za cukierki. Nie lada atrakcją okazało się losowanie największych smoków w okolicy, szczęśliwcy zabrali je z sobą. Uczniowie zaprosili również wszystkich na pyszne smocze smakołyki.
Na koniec pokazu wręczono uczniom upominki, jako podziękowanie za udział w Projekcie.
Było miło i naprawdę wesoło!